Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

T.C. Nahçıvan Başkonsolosluğu Sergi Salonu ve Resim Sergisinin Açılışı, 26.11.2010

Hörmetli Medeniyet ve Turizm Nazirim,
Hörmetli Azerbaycan Dışişleri Nahçıvan Temsilcisi,
Askeri İşbirliği Kurulumuzun Değerli Başkanı,
Sanatçı Dostlar,
Hanımlar,
Beyler,

İyi akşamlar.

Bu akşam Başkonsolosluğumuzun Sergi Salonunu açıyoruz. Bu vesileyle bize katıldığınız, varlığınızla şeref verdiğiniz için çok teşekkür ederim . İleride bir Türk Kültür merkezinin nüvesini oluşturabilecek salonumuzun uğurlar getirmesini diliyorum. Bu salonda Türk ve Nahçıvanlı, Azeri sanatçıların, hatta başka ülkelerden ressamların, heykeltıraşların, karikatüristlerin eserlerini sergileyebileceğimizi, hep birlikte bu güzel sanat ürünlerinin tadına varabileceğimizi umuyorum.

İki kardeş ülke olan Türkiye – Nahçıvan ilişkileri, siyasi, askeri, ekonomik, ticari, turizm gibi her alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da hızla gelişiyor. Nahçıvan’dan Türkiye’ye aşıklar, ses ve saz sanatçıları,tiyatro ve folklor grupları seyahat ediyor. Biz de geçen yıldan bu yana Nahçıvan’a aralarında Devlet Sanatçısı piyanistimiz Sayın Gülsin Onay dahil değerli müzik ustalarımızı, sanatçılarımızı getirdik. Hep birlikte onların ezgilerinin tılsımına, büyüsüne kapıldık.

Şimdi de bu salonu açmamız vesilesiyle ilk kez bir plastik sanat ustamızla, ressam Sayın Nuran Tanrıverdi ile birlikteyiz. Sayın Tanrıverdi İzmirli bir sanatçı. Ege Üniversitesinden Mimarlık diplomalı bir ressam. Sanatsal yaklaşımı daha çok soyut (yani abstrakt) ile empresyonizmin bir bileşiminden oluşuyor. İnsan, özellikle kadın vücudunu konu edinmeyi seviyor. Bugün burada gördüğümüz bütün resimleri de kadın temalı, yağlıboya tablolar. Kadın gözünden, kadın duyarlılığı ile yapılıp sonsuzluğa emanet edilmiş kadın görüntüleri…

Dışarıda bir listesini görmüş olabilirsiniz, Nuran Tanrıverdi bugüne kadar Türkiye’de birçok kişisel sergiler açtı, biri İsveç’te diğeri de Moldova’da olmak üzere birçok karma sergiye de eserleri ile katıldı. Nahçıvan’da sergi yapmanın, kendisinin bir ressam olarak Türkiye dışına açılma çabaları bakımından önemli bir aşama olacağına inanıyorum. Zira burası sadece Türk dünyasından en yakın komşularımızın yaşadığı bir ülke değil, aynı zamanda bütün tabiat güzellikleri ve tarihi abideleriyle, birçok yetenekli ressamın, bu arada aralarında Behruz Kengerli gibi Azerbaycan ve dünya resminin önde gelen bazı isimlerinin yurdu. Şu an aramızda bulunan sanatçı dostlarımızdan da hepsinin er ya da geç dünya resim tarihinde kendilerine iyi birer yer edineceklerine inanıyorum.