Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Devlet Sanatçısı Sayın Gülsin Onay'ın Nahçıvan resitali öncesi sunuş, 13.04.2010

(İyi axşamlar, Azerbaycan dilinde danışacağım.)

Hörmetli Cenab Vasif Talibov, Ali Meclisin Sedri,
Hörmetli Nazirler Kabineti Azaları,
Azerbaycan Ordusu ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mensupları,
Matbuat ve Medeniyyet Aleminin Temsilcileri,
Hanımlar, Beyler, Deyerli Konaklar,
Hamınıza yahşı, gözel axşamlar.

Bu axşam burada Türkiye Respublikasının “Dövlet Sanatçısı”, Piyanist Bayan Gülsin Onay’ın tilsimli notalarını dinlemek üzere yığışmış bulunuyoruz. Gülsin Onay piyano öyrenmeye 3 yarım yaşında başladı. İlk konsertini 6 yaşında verdi. Üstün Kabiliyetli Çocuklar Kanunu çerçivesinde Türkiyenin en meşhur bestekarlarından klasik musiqi tedrisi aldı. 12 yaşında piyano tehsili için Fransa’ya gönderildi. Genc yaşından itibaren birçox beynelxalq müsabiqede mükafatlar, prizler kazandı.

Gülsin Onay piyano ve musiqi kariyerasında Çin’den Venezuela’ya, Japonya’dan Arjantin’e 5 kıtada 60’tan fazla ölkede resital ve konsertler verdi. Dünyanın en meşhur orkestraları ile birlikde piyano çaldı. Kendisi özellikle bacarıqlı bir Rahmaninov ve Chopin icraçısı olarak tanınmaktadır. Chopin yorumları nedeniyle Polonya Respublikasından Dövlet Nişanı almıştır. Türk besteci Adnan Saygun’un en yahşı piyano icraçısı olarak bilinmektedir. Bu bestecimiz, Gülsin Onay Hanıma adanmış bir Piyano Konçertosu da bestelemiştir.

Gülsin Onay, Türkiye Respublikası Hökümeti tarafından 1987 yılında Dövlet Sanatçısı elan olunmuştur. İki Türk Üniversitetinden Fahri Doktora almıştır. UNICEF Türkiye Milli Komitesinin “İyiniyet Elçisi” olarak da faaliyet icra etmektedir. Uzun illardır Türkiye Respublikasının Prezidentliyi Senfoni Orkestrasının solistidir.

Muhterem Gülsin Onay Hanımı Nahçıvan’a getirebildiğimiz üçün, Türkiye Başkonsulluğu olarak böyük qürur ve hoşbehtlik hissediyoruz. Bele böyük bir sanatçıyı burada aramızda görebilmek bizim üçün böyük saadettir. Bu konseri tertib etmemize kömekliklerine göre Nahçıvan Muhtar Respublikası Hökumetine, hususile Medeniyyet ve Turizm Nazirliyine müteşekkirem. Ali Meclisin Hörmetli Cenab Sedrine de Başkonsulluğumuzun düzenlediği bu cür medeni fealiyyetlere iştirakine göre teşekkür edirem.

Hamınıza Gülsin Onay Hanımın mahir parmaklarından musiqinin füsunkar alemine gözel bir seyahat arzu edirem.

Teşekkürler.