Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Çanakkale Deniz Zaferinin 95. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Şehitler Hıyabanında düzenlenen törende yapılan konuşma, 18.03.2010

Sayın 5. Kolordu Komutanı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Temsilcileri, Değerli Arkadaşlar,

Burada Çanakkale Deniz Zaferinin 95. yıldönümünü kutlamak ve şehitlerimizi anmak için toplanmış bulunuyoruz. Bugün bizim için bir yandan bir bayram günü, çünkü çökmekte olan Osmanlı İmparatorluğu 1915 yılında bu tarihte kendisinden çok daha güçlü ülkelere karşı büyük bir askeri zafer kazandı. Öte yandan da bir yas gününü idrak ediyoruz, çünkü Çanakkale Deniz Savaşı ve izleyen kara savaşlarında 250 bin Mehmetçik şehit oldu.

Çanakkale Savaşları Türk tarihinde büyük bir önem taşıyor. Bu savaşlar, Türk ulusunun uyanış ve bir ulus olarak bilinçlenmesini, imparatorluktan yeni bir Türkiye'ye geçişi, bir dönüşümü temsil ediyor. Türk ulusu, adeta Çanakkale'de canını veren 250 bin insanının küllerinden yeniden doğdu ve bu dönemi izleyen Kurtuluş Savaşı sonrasında yeni bir Cumhuriyet kurdu.

Gerek Çanakkale savaşlarında, gerekse yurdunu ve bağımsızlığını korumak için Anadolu ve Trakya'da, Balkanlarda, Kafkaslarda, Orta Doğuda ve Türkiye'ye komşu ülkelerde kanını döken, şehit olan Türk askerini şükran ve minnetle anıyoruz. Şehitleri Anma Günü vesilesiyle, terör kurbanı olmuş mensuplarımızı ve diğer kamu görevlilerini de rahmetle anıyoruz.

Huzur içinde yatsınlar...