Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Atatürk Anıtı Açılış Konuşması, 29.10.2011

Nahçıvan Muhtar Cumhuriyeti Ali Meclisinin Başkanı Hörmetli Cenab Vasif Talıbov,
Değerli Katılımcılar,
Hanımlar,
Beyler,

Bir 29 Ekim günü, Cumhuriyet Bayramımızı kutlarken, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için Nahçıvan’da dikilen Anıtın açılışını yapıyoruz. Ne mutlu bizlere…

Birinci Dünya Savaşı sonrasının karanlık ve karışık yıllarında Türkiye’nin düşman istilasından kurtulmasını sağlayan Mustafa Kemal, “Türk Kapısı” olarak adlandırdığı Türk toprağı Nahçıvan’ın da düşman eline geçmemesine özel bir önem gösterdi. 1918’de Kazım Karabekir Paşa tarafından Ermeni işgalinden kurtarılan Nahçıvan’a, 1921 yılındaki Moskova ve Kars Antlaşmaları ile bugünkü muhtariyet statüsü verildi. Sovyetler Birliğinin yıkılışını izleyen dönemde, Azerbaycan’ın bağımsızlık yıllarında bu iki kahramanın anısını Nahçıvan’da ölümsüz kılmak karşımızda duran bir görev idi. Bildiğiniz gibi, Kazım Karabekir Paşanın adını taşıyan bir cami var şehrimizde. Şu an bu Anıtın açılışını yaptığımız caddenin adı ise “Atatürk Küçesi”. Şimdi Nahçıvan şehrinin Atatürk Küçesinde bir de Atatürk Anıtımız olacak. Kutlu ve uğurlu olsun. Ülkemizdeki terörist saldırılar ve Van depremi dolayısıyla ne yazık ki Türkiye’de her zamanki coşkumuz ile kutlayamadığımız bu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, hiç olmazsa kardeş Azerbaycan’ın Nahçıvan şehrinde, yeni bir Atatürk Anıtı kurulmasıyla daha mutlu, daha sevinçli, gelecek için daha umutlu bir havada kutlanıyor. Bu açılış törenine katıldığınız için hepinize çok teşekkür ederim.

Anıtımızın üzerindeki Atatürk büstünü heykeltıraş Metin Yurdanur yaptı. Sanatçı bugün aramızda değil. Konuşmamın sonunda ona alkışlarımızla teşekkür etmeyi öneriyorum.

Bu Anıtın dikilmesine izin vermeleri ve destek olmaları nedeniyle başta Ali Meclisimizin Başkanı Hörmetli Cenab Vasif Talıbov olmak üzere bütün Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti makamlarına yürekten teşekkürlerimizi sunarım. Anıtın yapım ve dikimi aşamalarında bize yardımcı olan Nahçıvan Şeher İcra Hakimiyyeti Başçılığına, bu Anıtın tamamlanmasında emeği geçen, kömeği bulunan Gemikaya, Moment ve Dizayn şirketlerine de çok teşekkür ediyorum.

Atatürk Anıtımız Nahçıvan’a hayırlı ve uğurlu olsun.

Sağolun.