Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Piyanist Rüya Taner'in Konserinde Yaptığı Sunuş Konuşması, 20.10.2011

Değerli Konuklar,
Hanımlar, Beyler,
Hepiniz hoşgeldiniz.

Bugün burada hem Türkiye’nin hem de Kuzey Kıbrıs’ın değerli piyanisti Rüya Taner Hanımefendinin bizlere vereceği resital vesilesiyle biraraya gelmiş bulunuyoruz.

Öncelikle sizlere sanatçımız hakkında bilgi vermek istiyorum. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının Özel Sanat Danışmanlığı görevinde bulunan Rüya Taner, babası Yılmaz Taner rehberliğinde küçük yaştaki çalışmalarıyla müziğe adım atmış, eğitimine ise Ankara Devlet Konservatuarında başlamıştır. “Üstün Yetenekli Çocuklar Yetiştirme Yasası” çerçevesinde 1983 yılında KKTC Devlet Burslusu olarak Londra’ya gönderilen piyanistimiz, “Guildhall School of Music and Drama”dan 1994 yılında “Konser Piyanisti” ünvanı ile mezun olmuştur.

Dünyanın önde gelen piyanistlerinin öğrencisi olmuş olan Taner, “Ulusal Mozart Yarışması”, “Oxford ve Hatfield Yarışmaları”, “Ferenc Liszt Yorumları” gibi etkinliklerde birincilik kazanmış, Avrupa’nın ünlü konser salonlarında resitaller vermiş, bunların yanı sıra, oda müziği konserlerinde ve çeşitli orkestralar eşliğinde toplam 45 farklı ülkede piyano çalmıştır.

Hem 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız hem de Azerbaycan’ın müstakilliğinin 20. yılı kutlamalarıyla aynı dönemde gerçekleşen bu konserin, Türkiye’de “Kuzey Kıbrıs Yılı” olarak kutlanan 2011 yılı içerisinde düzenlenmesi, bu etkinliğe ayrı bir değer katmaktadır.

Bu akşamki konserde 2011’in Ferenc Liszt yılı olması nedeniyle Liszt’ten ve Schumann’dan eserlerin yanı sıra genç nesil Türk bestecilerden Kamran İnce’den de bir eser dinleyeceğiz.

Sanatçımıza kara yolundan, kısa bir ziyaret için uzun bir yolculuk ile Nahçıvan’a kadar geldiği için teşekkür ediyor, hepinize keyifli bir dinleti diliyorum.