Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

BURÇ (Burcu Şahin) Sergisi Açılışı, 10.03.2011

Hörmetli Konuklar,

Keçiler, Keçeler, Narlar ve Harem Kadınları: Ressam Burcu Şahin Hanımın ya da sanatçı adıyla BURÇ’un çalışma alanları, konuları, malzemesi…

Burç, kendisini, kendi sözleriyle şöyle anlatıyor:

“…….Bir zamanlar narlara tutkundum… tekilliğin içindeki çoğulluğun simgesi olan narlara; isyanın rengini taşıyan kırmızı narlara... Keçe de bir bakıma narlara benziyor. Tekliğini örgüsünde saklı sayısız tiftik telinden alıyor… Ve o çokluktan o tekliğe gelene kadar az buz çile çekmiyor tiftik… Tıpkı haremdeki cariyeler, odalıklar gibi… Onların yüksek duvarların ardında yaşamış oldukları sabra ayarlanmış çileleri gibi; aldatıcı çokluklarının saklayamadığı anonim teklikleri gibi…..…”

Burcu Şahin 10 yılı aşkın bir süredir birçok bireysel sergi düzenledi. Karma sergilere katıldı. Eserlerini Türkiye’deki sergilerinin yanı sıra A.B.D.’nin Şikago şehrinde de sanatseverlere sundu. Bugün Başkonsolosluğumuz Sergi Salonunda açılan sergisi onun resim ve diğer sanat eserlerinin Türkiye dışına açılımında önemli bir adımı oluşturuyor. Sanatını Kafkaslardaki kardeşlerimize ulaştırıyor.

Bu serginin Türk-Azeri kardeşliğine, Türkiye-Nahçıvan dostluk, iyi komşuluk ve insani işbirliğine katkı oluşturduğunu düşünüyorum. O nedenle sanatçımıza çok teşekkür ediyorum. Kendisine başarılı çalışmalarının devamı için en iyi dileklerimi sunuyorum.

Hepinize bu akşam bize katıldığınız için teşekkür ediyor, mütev