Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Elektronik Vize Uygulaması Hakkında Duyuru , 12.06.2013

             Azerbaycan Cumhuriyeti 2013 yılı Nisan ayından itibaren Azerbaycan’a seyahat etmek isteyen turistlere e-vize verme uygulamasını başlatmıştır. E-vize başvurularının yetkilendirilmiş turizm firmalarına yapılması gerekmekte olup bu firmaların listesi ve iletişim bilgilerine aşağıdaki linkten ulaşılması mümkündür. Turistik vize almak için elektronik ortamda (internet üzerinden) başvuru yapılabilmektedir. E-vizeye ilişkin olarak Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından bildirilen hususlar aşağıda yer almaktadır:

            E-vize başvurusu için, turizm firmalarının internet sitelerinden temin edilebilecek e-dilekçe formu doldurularak kişinin pasaportu ile fotoğrafının taranmış kopyaları elektronik ortamda, yetkilendirilmiş turizm şirketlerine veya bunların yurtdışındaki ortaklarına gönderilir.

            Turistik e-vize için 20 ABD Doları tutarında harç ödenmesi öngörülmüştür. E-vizelerin süresi uzatılmaz ve statüsü değiştirilmez.

           Yabancıların vize başvuruları, müracaat tarihini takip eden en geç 15 iş günü içerisinde Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından değerlendirilir.

            Elektronik ortamda verilen vize pasaporta yapıştırılmaz ve sınır kapısından geçerken turist tarafından pasaportla beraber ibraz edilir. Sınır kapısından geçerken pasaporta ve vizeye şahsın Azerbaycan’a girişi ve Azerbaycan’dan çıkışı ile ilgili not düşülür. Elektronik ortamda verilen vizenin cihaz üzerinden okunabilecek özel kodu bulunur.       

            Ayrıca turistik vizeden diplomatik ve hizmet pasaportu hamili kişiler ile Azerbaycan’a turistik amaçla gelmek isteyen kişiler de yararlanabilir.

            Bu hizmetten Azerbaycan’ın uluslararası statüye sahip tüm sınır kapılarından ülkeye giriş yaparken yararlanılabilir.

 

İlgili Dosyalar :

- Firma Listesi ve İletişim Bilgileri