Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Nato Devlet Ve Hükümet Başkanları Zirvesi , 17.11.2010

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi 19-20 Kasım 2010 tarihlerinde Portekiz’in evsahipliğinde Lizbon’da düzenlenecektir.

Zirve’de ülkemiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün de yer alacağı bir heyetle temsil edilecektir.

Zirve marjında NATO Devlet ve Hükümet Başkanlarının iştirak edeceği iki çalışma oturumu ile bir çalışma yemeği düzenlenecek, NATO’nun ISAF harekatına katkıda bulunan ülke liderleri Afganistan konulu toplantıda biraraya gelecek ve NATO-Rusya Konseyi toplantısı gerçekleştirilecektir. Ayrıca, NATO Dışişleri ve Savunma Bakanları için ayrı çalışma yemekleri düzenlenecektir.

İttifak’ın önümüzdeki 10-15 yıllık yol haritasını belirleyecek olan yeni Stratejik Konsept’in Zirve’de kabul edilmesi öngörülmektedir. Ayrıca, İttifak’ın gündemindeki öncelikli konuların görüşülmesi ve bunlara ilişkin bazı önemli kararların alınması beklenmektedir.

ISAF harekatına katkıda bulunan ülkelerin liderlerinin katılımıyla yapılacak toplantı Afganistan’da istikrar ve güvenliğin tesisi konusunda kapsamlı görüş alışverişi yapılmasına fırsat sağlayacaktır.

NATO-Rusya Konseyi toplantısında ise, İttifak’ın Rusya’yla ilişkilerinin daha da güçlendirilmesine yönelik kararların alınması beklenmektedir.