Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Sayın Bakanımızın Brezilya Ve İran Dışişleri Bakanları Ile Görüşmesi , 25.07.2010

Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, bölgeyi ziyareti çerçevesinde, önceden kararlaştırıldığı üzere, 25 Temmuz 2010 tarihinde ülkemizi ziyaret edecektir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile Amorim arasında yapılacak görüşmelerde ikili ilişkiler ve Orta Doğu konuları ele alınacaktır.

Brezilya Dışişleri Bakanı Amorim’in Türkiye’ye gelecek olmasından bilistifade, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mottaki de ülkemizi ziyaretle her iki Bakan ile görüşme arzusunu dile getirmiştir. Türkiye ile Brezilya Dışişleri Bakanları arasındaki ikili görüşmenin ardından, İran Dışişleri Bakanının da katılımıyla düzenlenecek öğle yemeğinde Iran nükleer programına ilişkin sorunların barışçıl yöntemlerle çözümü konularında istişarelerde bulunulacaktır.

Türkiye, İran nükleer programına dair konuların diplomatik yöntemlerle çözümüne, bu ülkenin P5+1 ile görüşmelerinin süratle yeniden başlatılmasına, ayrıca Viyana Grubu ile teknik müzakerelerin hayata geçirilmesine ve bunlara ivme kazandırılmasına dönük kolaylaştırıcı katkılarını sürdürecektir.