Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Senegal Devlet Ve Dışişleri Bakanı Madicke Niang'ın Ülkemizi Ziyareti , 10.06.2010

Senegal Devlet ve Dışişleri Bakanı Madické Niang, Sayın Bakanımızın davetine icabetle 13-15 Haziran 2010 tarihlerinde ülkemize bir resmi ziyaret gerçekleştirecektir.

Bu ziyaret, Türkiye ve Senegal arasında son yıllarda gelişen ilişkilerin ve artan ikili temasların somut bir göstergesi olması bakımından önem taşımaktadır. Senegal Batı Afrika’da önde gelen bir ülke olup, bölgesinde barış ve istikrarın korunmasında da önemli bir aktördür.

Ziyaret çerçevesinde, 14 Haziran Pazartesi günü Ankara’da yapılacak görüşmeler, ikili ilişkilerimizin tüm yönleriyle gözden geçirilmesi ve güçlendirilmesine, ilave işbirliği imkanlarının değerlendirilmesine ve başta Afrika kıtasında öne çıkan konular olmak üzere güncel bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alınmasına vesile teşkil edecektir.

Ziyaret sırasında ayrıca, “Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması” ile “Türk Standartları Enstitüsü ile Senegal Standartlar Teşkilatı Arasında Teknik İşbirliği Mutabakat Zaptı”nın imzalanması öngörülmektedir.