Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Bir Soruya Cevabı , 10.02.2010

Bugün Yeni Zelanda Başbakanı John Key bir açıklama yaparak ülkesinin PKK’yı terör örgütü olarak tanıdığını ilan etmiştir. Bundan büyük memnuniyet duyduk.

Çok sayıda ülke ve uluslararası kuruluş tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK/KONGRA-GEL’in bu kimliğinin Yeni Zelanda tarafından da teyit edilmesi, terörle uluslararası mücadelede yeni bir adım oluşturmaktadır.

Bu karar ülkemizde kanlı eylemler gerçekleştirmiş ve sivil halka büyük zararlar vermiş olan bu terör örgütünün terörist niteliğinin dünya çapında anlaşıldığını bir kez daha ortaya koymuştur. Yeni Zelanda’nın bu adımını PKK terör örgütünün terörle bir yere varamayacağını göstermesi bakımından da önemli buluyoruz.

Türkiye ile Yeni Zelanda arasında tarihten gelen özel bir ilişki mevcuttur. Dostluğumuz, yıllar içinde, pek çok ülkeye örnek oluşturacak şekilde karşılıklı saygı ve verimli işbirliği temelinde ilerlemiştir.

İki ülkenin küresel meselelere aynı perspektiften baktığını, birbirini anladığını ve destek verdiğini görmek sevindiricidir.