Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Tbmm Akpm Türk Heyeti Başkanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun Akpm Başkanlığına Seçilmesi , 25.01.2010

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) başkanlık seçimleri, 25 Ocak 2010 tarihinde Strazburg’da toplanan AKPM Genel Kurulu 2010 Kış Oturumu sırasında yapılmıştır. AKPM Başkanlığına, 150 Parlamento üyesinin imzasıyla tek aday olarak gösterilen Türkiye Büyük Millet Meclisi AKPM Türk Heyeti Başkanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, seçim yapılmasına gerek kalmaksızın, oybirliği ile seçilmiştir.

Sayın Çavuşoğlu, AKPM Başkanlığını, Ocak 2008’de Sosyalist grup başkanı olarak bu göreve seçilen İspanyol Parlamenter Lluis Maria de Puig’den bugün (25 Ocak 2010) devralmış olup, başkanlık görevini 2 yıl süreyle yürütecektir.

Hâlihazırda 47 üyesi bulunan Avrupa Konseyi’nin danışma organı olan Parlamenter Meclisi’ne bugüne kadar sadece 10 üye ülkeden parlamenterler başkanlık etmiştir. Sayın Çavuşoğlu’nun seçilmesiyle, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığını, kurucu üyeler arasında bulunan ülkemizden bir parlamenter ilk defa üstlenmektedir.

Ülkemizin, Kasım 2010-Mayıs 2011 tarihleri arasında yürüteceği Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı ile Sayın Çavuşoğlu’nun AKPM Başkanlığının bir bölümünün örtüşmesi, Avrupa’nın en eski siyasi örgütü olan Avrupa Konseyi’nin karar ve danışma organları arasındaki işbirliğini ve karşılıklı etkileşimini artıracak; Türkiye’nin Avrupa değerler sistemine sağladığı katkıyı pekiştirecektir.

Sayın Çavuşoğlu’nu, bu önemli görevi üstlenmesinden dolayı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.