Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Türkiye Ile Suriye Arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin Bakanlar Düzeyindeki İlk Toplantısı , 07.10.2009

Türkiye ile Suriye arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin Bakanlar düzeyindeki ilk toplantısı, 13 Ekim 2009 tarihinde Halep ve Gaziantep’te gerçekleştirilecektir. Toplantının sabahki açılış oturumu Türkiye ve Suriye’den ilgili Bakanların katılımı ile Halep’te yapılacaktır. Daha sonra iki ülke arasında vize muafiyeti anlaşmasının imza töreni için Öncüpınar Sınır Kapısı’nda bir tören düzenlenecektir. Söz konusu törenin ardından Gaziantep’e geçilerek toplantının kapanış oturumları yapılacak ve nihayetinde bir basın toplantısı düzenlenecektir.

Türkiye-Suriye ilişkileri için tarihi önemi haiz bu toplantı dizisi için, etkinlikleri takip etmek isteyen basın mensuplarının da istifade edebilecekleri bir uçak kaldırılacaktır. Ulaşım Ankara-Halep ve Gaziantep-Ankara hattında uçak ile, Halep-Gaziantep hattında ise karayolu ile yapılacaktır.

Seyahate katılmak isteyen basın mensuplarının 8 Ekim 2009 saat 18.00’e kadar Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi’nden Seyhan Vatansever’in e-posta adresine (seyhan.vatansever@mfa.gov.tr) ad-soyad, kurum, görev, ekipman, pasaport ve yurtdışında kullanılabilecek olan cep telefonu bilgilerini iletmeleri gerekmektedir. Görsel yayın organlarından ikişer (muhabir + kameraman), yazılı basın organlarından birer kişi seyahate katılabilecektir.

Katılımla ilgili nihai teyit uçaktaki yer durumuna göre bilahare belirlenecektir.

Saygıyla duyurulur.