Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Türkiye-irak Stratejik İşbirliği Konseyi’nin Bakanlar Düzeyindeki İlk Toplantısı , 16.09.2009

Türkiye-Irak Stratejik İşbirliği Konseyi’nin Bakanlar düzeyindeki ilk toplantısı, 17-18 Eylül 2009 tarihlerinde İstanbul Çırağan Sarayı’nda düzenlenecektir.

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile Iraklı karşıtı Sayın Hoşyar Zebari’nin eşgüdümünde düzenlenecek olan sözkonusu toplantıya, Konsey bünyesinde bulunan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Beşir Atalay, Bayındırlık ve İskan Bakanı Sayın Mustafa Demir, Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Çevre ve Orman Bakanı Sayın Dr. Veysel Eroğlu ile Iraklı muhataplarının katılmaları öngörülmektedir.

Toplantıda Sayın Başbakanımızın önümüzdeki Ekim ayında beraberinde Konsey bünyesinde görevli tüm Bakanlar olduğu halde Bağdat’a yapmayı öngördüğü ziyaret kapsamında Türkiye ile Irak arasında gerçekleştirilecek Ortak Bakanlar Kurulu toplantısına yönelik hazırlıklar ve Stratejik İşbirliği Konseyi çatısı altında iki ülke arasında uygulamaya konacak ortak projeler ele alınacaktır.