Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Sayın Bakanımız'ın Mısır, Ürdün Ve İran Ziyaretleri , 08.09.2009

Sayın Bakanımız, Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Moussa’nın davetine icabetle özel konuk olarak 132. Arap Ligi Olağan Bakanlar Konseyi Toplantısı’nın açılış oturumuna katılmak üzere 9 Eylül 2009 tarihinde Kahire’ye gidecektir. Sayın Bakanımız söz konusu toplantının açılışında Arap Ligi Dışişleri Bakanlarına hitaben bir konuşma yapacaktır.

Sayın Bakanımız bu toplantıyı takiben Ürdün Dışişleri Bakanı Nasser Judeh’in davetine icabetle 9–10 Eylül 2009 tarihlerinde Ürdün’e bir ziyarette bulunacaktır. Sayın Bakanımız, Amman’da Ürdünlü mevkidaşıyla yapacağı görüşmenin yanı sıra Kral Abdullah ve Başbakan Nader Dahabi’yle bir araya gelecektir. Bu görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin ve iki ülkeyi yakından ilgilendiren güncel bölgesel gelişmelerin ele alınması öngörülmektedir.

Sayın Bakanımız, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mottaki’nin davetine icabetle 12–13 Eylül tarihlerinde de İran’ı ziyaret edecektir. Sayın Bakanımız bu ziyareti sırasında İranlı mevkidaşının yanı sıra diğer bazı üst düzey İran makamlarıyla da temaslarda bulunacaktır. Anılan ziyaret vesilesiyle yapılacak görüşmelerde, İran’la komşuluk ilişkilerimizin çeşitli veçheleri ele alınacak ve her iki ülkeyi yakından ilgilendiren bölgesel ve güncel uluslararası konular hakkında görüş teatisi gerçekleştirilecektir.