Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Pakistan'da Meydana Gelen Terörist Saldırı , 10.06.2009

Kardeş Pakistan’ın Peşaver şehrinde dün (9 Haziran 2009) gerçekleştirilen ve aralarında mültecilere yardımla görevli Birleşmiş Milletler personelinin de bulunduğu 11 kişinin hayatını kaybetmesine ve 70 kişinin yaralanmasına neden olan menfur terörist saldırı derin üzüntüyle öğrenilmiştir. Türkiye, kardeş Pakistan halkının huzur ve istikrarını hedef alan bu hain saldırıyı şiddetle kınamaktadır.

Türkiye, insanlığa karşı suç olan terörizmin bertaraf edilmesi için küresel düzeyde etkin işbirliği ve uluslararası dayanışmanın gereğini her zaman vurgulamaktadır.

Türkiye, sözkonusu saldırının ardından dost ve kardeş Pakistan halkının yaşadığı acıları yürekten paylaşmaktadır. Bu vesileyle, kardeş Pakistan’ın terörizm ve aşırıcılıkla mücadelesine verdiğimiz desteği; Pakistan halkı ve hükümetiyle dayanışmamızı kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

Halen Pakistan’ı ziyaret etmekte olan Sayın Dışişleri Bakanımız, Pakistanlı muhataplarına başsağlığı dileklerini iletmiş olup, menfur saldırılarda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) personelinin de hayatını kaybetmesi ve Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı olması sebebiyle BM’nin Pakistan’daki temsilcisi Fikret Akçura’ya da taziye ziyaretinde bulunmuştur.