Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Bağdat'ın 80 Km Güneyindeki Yusufiye Kasabası'nda Düzenlenen İntihar Saldırısı , 02.01.2009

Bağdat’ın 80 km güneyindeki Yusufiye Kasabası’nda bugün (02 Ocak) düzenlenen bombalı intihar saldırısında, son bilgilere göre, yaklaşık 30 kişinin hayatını kaybettiği, 110 kişinin ise yaralandığı büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir. Saldırıda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar ve tüm Irak halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Bağdat Büyükelçiliğimizden intikal eden bilgilere göre saldırının, Türkmen Karakol aşiretinin yaklaşık 3000 mensubunun katıldığı bir toplantısı sırasında gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır.

Saldırıda yaralanan Irak vatandaşlarından bir kısmının tedavi amacıyla ülkemize nakillerini teminen bir ambulans uçağımızın Bağdat’a gönderilmesi için hazırlıklara başlanmıştır.

Öte yandan, saldırının Bağdat ve Basra’da Çok Uluslu Güç tarafından kullanılan üs ve binaların Irak Hükümeti’ne devri suretiyle Irak halkının egemenliğine tam olarak kavuşma yolunda önemli bir adım atılmasının hemen ardından gerçekleştirilmesi dikkat çekmiştir.

Ocak ayının sonunda düzenlenmesi öngörülen ve Irak’taki siyasi süreç açısından kritik bir önem taşıyan yerel seçimlere giden süreçte Irak’ı istikrarsızlaştırmayı amaçlayan bu gibi menfur terör eylemlerinin yoğunlaşmasından endişe duyulmaktadır.

Irak halkının demokratikleşme ve barış içinde bir arada yaşama arzusunu kırmayı amaçlayan bu alçakça terör saldırısını şiddetle kınıyor, bu hassas süreçte tüm Iraklılara birlik ve beraberlik içinde, sağduyu ve soğukkanlılıkla hareket etme çağrısında bulunuyoruz.