Türkiye Cumhuriyeti

Nahçıvan Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Tarihi ve Önceki Başkonsoloslarımız

MİSYON TARİHİNDEKİ ÖNEMLİ OLAYLAR:

28 Mayıs 1992: Dilucu/Sederek sınır kapısının açılışı ve bu münasebetle dönemin Başbakanı Sayın Süleyman DEMİREL'in Nahçıvan'ı ziyaretleri.







13 Ekim 1999: Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan Kazım Karabekir Camiinin Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından törenle açılması. 







03-04 Haziran 2008: Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın beraberinde 3 bakan olduğu halde Nahçıvan'ı ziyaretleri.







08-09 Ağustos 2009: Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ'ın Nahçıvan'ı ziyaretleri.







03 Ekim 2009: Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL'ün, "Türkçe Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları IX. Zirve Toplantısı" vesilesiyle Nahçıvan Özerk Cumhuriyetini ziyaretleri. 







17 Temmuz 2010: Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ'ın Nahçıvan'ı ziyaretleri







01 Eylül 2010: Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet DAVUTOĞLU'nun Dilucu Sınır Kapısı'nı ziyaretleri.







26-27 Ekim 2010: Dönemin Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN'ın Nahçıvan'ı ziyaretleri.







07 Mart 2012: Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet DAVUTOĞLU'nun Nahçıvan'da ikincisi düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı vesilesiyle ziyaretleri.







18-19 Ağustos 2014: Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet YILMAZ'ın Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Savunma Bakanları Üçlü Toplantısı münasebetiyle ziyaretleri.











 
Orhan Ertuğruloğlu
Başkonsolos (MM)
01.02.1993-15.09.1994
Mehmet Çınar
Başkonsolos (MM)
25.02.1994-02.01.1997
Hasan Aygün
Başkonsolos (MM)
05.01.1997-01.09.1998
Aydın Nurhan
Başkonsolos (MM)
26.08.1998-30.04.2000
Günsel Göktan
Başkonsolos (MM)
05.07.2000-15.04.2002
Mehmet Haluk Ilıcak
Başkonsolos (MM)
15.04.2002-01.09.2003
Nevzat Uyanık
Başkonsolos (MM)
01.09.2003-01.09.2005
İsmail Sefa Yüceer
Başkonsolos (MM)
01.09.2005-14.09.2007
Mehmet Bilir
Başkonsolos (MM)
13.09.2007-15.09.2009
Ayhan Enginar
Başkonsolos (MM)
15.09.2009-01.11.2011
Cenk Ünal
Başkonsolos (MM)
18.11.2011-20.10.2013
Ali Rıza Akıncı
Başkonsolos (MM)
24.10.2013-13.11.2014
Nihat Erşen
Daire Başkanı (MM)
15.11.2014-